Manufacturer of a wide range of products which include 1000ml glass blue pine water bottles, 1000ml empty glass bottles, 500ml rose water glass bottle, 500 ml glass water bottle with metal cap, 1000ml glass water bottle colourful and 1000ml water transparent kalimp glass bottle.
₹ 24 / Piece Get Latest Price
| Glass Type | Soda Lime Glass |
| Capacity | 500 mL |
| Cap Material | Aluminium |
| Cap Type | Screw Cap |
| Shape | Round |
| Usage/Application | Water Storage |
| Bottle Type | Screw Cap |
| Features | Leak Proof |
| Surface Finish | Transparent |
| Design | Plain |
| Usage Area | Hotel, Restaurant |
| Bottle Height | 300 mm |
| Brand | SK Overseas |
| Product Shape | Round |
| Material | Glass |
Minimum order quantity: 500 Piece
₹ 30 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 1 Litre |
| Closure Type | Screw cap |
| Bottle Type | Screw Cap Bottle |
| Glass Type | Soda lime glass |
| Shape | Round |
| Surface Finish | Plain |
| Neck Finish | Screw |
| Usage | Used For Storing Beverages, Oils, Sauces, Perfumes, And Other Liquids. |
| Packaging Type | Box |
| Type | Glass Bottles |
| Bottle Color | Green |
| Color | Transparent |
Minimum order quantity: 300 Piece
₹ 16 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 500 mL |
| Size | 6 Inches |
| Glass Type | Soda Lime Glass |
| Cap Material | Aluminium |
| Cap Type | Screw Cap |
| Shape | Round |
| Material | Glass |
| Features | Leak Proof |
| Surface Finish | Transparent |
| Design | Plain |
| Usage Area | Home, Hotel, Office, Restaurant |
| Bottle Height | 300 mm |
| Color | Green,Red |
| Usage | Used To Holds Candles Securely, Enhancing Ambiance With A Decorative Touch. |
| Type | Glass Candle Votive |
| Packaging Type | Box |
Minimum order quantity: 500 Piece
₹ 25 / Piece Get Latest Price
| Closure Type | Screw cap |
| Bottle Color | Clear |
| Capacity | 500 mL |
| Usage | Food |
| Neck Size | 28 mm |
| Shape | Round |
| Usage/Application | Water Storage |
| Bottle Type | Screw Cap |
| Color | Transparent |
| PackOf | 3 Pieces |
| Surface Finish | Plain |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 500 Piece
₹ 75 / Piece Get Latest Price
| Closure Type | Flip top |
| Bottle Color | Green |
| Capacity | 1 Litre |
| Usage | Water |
| Shape | Round |
| Neck Size | 28 mm |
| Usage/Application | Water Storage |
| Bottle Type | Lug Cap |
| PackOf | 3 Pieces |
| Glass Type | Soda lime glass |
| Surface Finish | Plain |
| Dishwasher Safe | Yes |
| Color | Mulricolor |
| Brand | SK Overseas |
Minimum order quantity: 100 Piece
1000ml Colourful Glass Water Bottle – SK Overseas
Stay hydrated in style with our 1000ml Colourful Glass Water Bottle from SK Overseas. Made from premium, durable glass, this bottle is designed to hold your favorite beverages while adding a vibrant touch to your daily routine. Its wide-mouth design makes filling and cleaning easy, and the secure cap ensures spill-free portability. Perfect for home, office, gym, or outdoor use.
₹ 60 / Piece Get Latest Price
| Closure Type | Flip top |
| Bottle Color | Clear |
| Capacity | 1 Litre |
| Usage | Water |
| Shape | Round |
| Neck Size | 28 mm |
| Usage/Application | Water Storage |
| Bottle Type | Lug Cap |
| 12inch | 820gm |
| Color | Transparent |
| Brand | SK Overseas |
Minimum order quantity: 100 Piece
The 1000ml Water Kalimp Glass Bottle this is all hotal used by this is bottle.
₹ 25 / Piece Get Latest Price
| Bottle Color | Frosted clear |
| Usage | Decorative |
| Capacity | 500 mL |
| Closure Type | Screw cap |
| Surface Finish | Full frosted |
| Shape | Round |
| Usage/Application | Water Storage |
| Color | Transparent |
| Bottle Type | Screw Cap |
| Glass Type | Soda lime glass |
| BRAND | SK OVERSEAS |
Minimum order quantity: 500 Piece
Shahrukh Khan (Properitor)
SK Overseas
21 Kashmiri Gate, Muli Wala Khet
Firozabad - 283203, Uttar Pradesh, India