Offering you a complete choice of products which include 100ml glass screw jar with screw cap, glass matki jar and 250ml honey glass jars with lug cap.
₹ 8.5 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 100 ml (100 gm) |
| Shape | Round |
| Lid Type | Screw Cap |
| Type | With Lid |
| Lid Material | Metal |
| Jar Material | Standard Glass |
| Usage | Cosmetic Cream, Kitchen Storage, Pickle Storage, Candle Making |
| Usage/Application | Pickel Storage |
| Set Content | 2 Piece |
| Jar Color | Transparent |
| Lid Color | Silver |
| Features | Leak Proof, Airtight |
| Country of Origin | Made in India |
| Product Capacity | 100ml |
Minimum order quantity: 500 Piece
₹ 13 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 500 mL |
| Shape | Round |
| Lid Type | Lug Cap |
| Type | With Lid |
| Lid Material | Metal |
| Jar Material | Standard Glass |
| Usage | Pickle Storage, Dry Fruit Storage, Kitchen Storage |
| Usage/Application | Pickel Storage |
| Cap Material | Metal |
| Jar Color | Transparent |
| Lid Color | Gold |
| Features | Airtight |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 500 Piece
₹ 10.50 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 250 ml |
| Jar Shape | Rectangular |
| Cap Type | Lug Type |
| Glass Type | Soda Lime Glass |
| Glass Color | Clear |
| Usage | Food Storage |
| Usage/Application | Pluses Storage |
| Shape | Round |
| Airtight | Yes |
| Microwave Safe | Yes |
| Dishwasher Safe | Yes |
| Labeling | Plain |
| Material | Glass |
| Cap Material | Metal |
Minimum order quantity: 500 Piece
Shahrukh Khan (Properitor)
SK Overseas
21 Kashmiri Gate, Muli Wala Khet
Firozabad - 283203, Uttar Pradesh, India